Yeni Duvar Kağıtları


Açıklama: Önceden çok popüler olan duvar kağıtlarının yerini 90'larda saten boya almıştı. Ancak dekorasyon modasındaki değişiklikler duvar kağıdını yeniden gündeme taşıdı.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 06.Nisan.2008
Geçerli Tarih: 17.Şubat.2019, 10:17
Site: Duvar Kağıdı - Kaplama Portalı
URL: http://www.duvarr.com/haber_detay.asp?haberID=1


Dekore edilen mekanda arzu edilen etkiyi sağlamak için en geniş yüzeyi kaplayan duvarları yenileyerek işe başlamak gerekiyor. Saten boya ve duvar resimlerinin yanı sıra çeşit çeşit duvar kağıtlarıyla da istediğiniz mekana kavuşabilirsiniz. Duvar kağıtları, 1970'li ve 80'li yıllarda çok popüler olmasına karşın, 90'lı yıllarda tahtını saten boyaya kaptırmıştı. Çünkü saten boyalar; silinebilir, pürüzsüz ve görsel kalitesi yüksek duvarlara sahip olmayı garantiliyordu. Ancak yeni arayışlar ve dekorasyon dünyasındaki değişiklikler, duvar kağıdı üreticilerini harekete geçirdi. Üreticiler, farklı malzemelerle tüketicilerin karşısına çıkmaya başladı. Bunların arasında ise duvar kağıtları ve duvar kaplamaları ilk sıralarda yer alıyor.

YIPRANMA VE RENK KAYBI YOK
Yeni nesil duvar kağıtları tüm geleneksel düşüncelere meydan okuyor. Hepsinin ortak noktaları ise çarpıcı renkleri, iddialı desenleri, farklı dokuları ve pratik kullanımları... Artık vinil yüzey kaplaması sayesinde duvar kağıtlarının temizliği çok kolay yapılıyor. Duvarlarda renk kaybı ve yıpranma da gözlenmiyor. Teknolojik gelişmelerin duvar kağıdı üretiminde kullanılması, desen ve vinil kalitesi ile birlikte dayanıklılık ve kolay temizlenebilme gibi özellikler de ön plana çıkıyor. Bu aralar boyanabilen ve tekstil kaplamalı duvar kağıtları çok popüler. Boyanabilen duvar kağıtları, kendinden renklendirilmiş duvar kağıtlarından farklı olarak kabartma desenleri de içeriyor. Bir de tekstil duvar kaplamaları var. Bunların, duvara yapışan yönleri kağıt, diğer tarafları ise kumaş kaplamadır. Yeni duvar kağıtları sudan zarar görmediği için mutfak ve banyo gibi mekanlarda da tercih ediliyor.

ÇARPICI DESENLER
* Oturma odası: Oturma odasını pembe ve turuncu gibi canlı renklerin hakimiyetinde döşeyebilirsiniz. Bir duvara çicek desenli, diğerine ise daha düz bir duvar kağıdı uygulayabilirsiniz. Ayrıca uygun bir kirişe duvar kağıdındaki desenlerden bir tanesini büyük boyutlarda uygulatabilirsiniz.

* Çocuk odaları: Çocuk odaları desenli duvar kağıtları konusunda sınırlamalara ihtiyaç duymayacağınız bir mekandır. Çizgi film karakterlerinin duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz.

* Çalışma odası: Öncelikle nasıl bir ortamda çalışmak istediğinizi belirleyin. Bütün duvarlarda farklı desenler kullanmaya özen gösterin. Ancak dikkatinizin fazla dağılmaması için sadece iki renk kullanın.

* Mutfak: Muz ve armut gibi çeşitli meyve resimlerinin bulunduğu bordürler mutfak için idealdir. Aynı desenlerde hazırlanmış perde ve masa örtüsüyle mekana bütünlük katabilirsiniz.